Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je nutné vědět o stravě

Informace o stravě našich pejsků.

Štěňata do věku 3 měsíců je nutné krmit 3 až 4krát denně, od 5 měsíců 2 až 3krát denně. Mladé psy do věku cca 12 měsíců krmíme 2krát denně. Tato doporučení jsou informativní a zcela individuální. Každý pes reaguje jinak a může se stát, že si v danou dobu nic k jídlu nevezme, což může být způsobeno i změnou majitele. Je vhodné vypozorovat, jak reaguje Váš pes. Nejste-li si jisti, pak se zeptejte chovatele Vašeho pejska.

Od 10. měsíce věku stačí většinou jedno jídlo denně. To by mělo obsahovat hlavně maso (může jít i jídlo z konzervy). Jakmile pes hned veškeré žrádlo nesežere, ukliďte ho, nikdy ho nenechávejte stát, neboť pes si můsí zvyknout na přesné časy krmení. Množství krmiva je rozdílné, řídí se podle věku a velikosti psa a je ovlivněno tělesnými požadavky. Dospělý jorkšír potřebuje denně cca 100 gramů masa s 30 až 50 gramy vloček. Tentýž obsah má i 150 gramů konzervovaného krmiva nebo 50 gramů suchého krmiva.

V principu nepotřebují psi obměnu krmiva, je-li optimálně zkombinováno. Konzervované krmivo jako např. Pedigree Pal, Cesar, Dogstar atd. ve spojení s vločkami zpravidla stačí. Ale byli byste VY spokojeni, kdybyste jedli každý den totéž? V každém případě musí mít pes k dispozici dostatečné množství pitné vody (žádné mléko, neboť vede většinou k dlouhodobým průjmům).

Jestliže krmíte z konzervy, není nutné dodávat žádné další vitamíny. U doma připravované stravy je vhodné denně do stravy přidat vápník. Velmi dobré jsou produkty "Hypercoat" a "Biotin Forte", které mimo jiné podporují zdravý růst srsti. Můžete přidat denně špetku soli do krmiva, 2 až 3krát týdně rybí tuk. Můžete také přimíchat na drobno nakrájenou zeleninu, např. mrkev, špenát, cibuli a dokonce i česnek (i do konzervovaného krmiva).

Jsou 2 pravidla, která byste měli mít stále na paměti:

  1. Pes musí mít stále k dispozici čerstvou vodu.
  2. Krmivo musí mít teplotu místnosti, také maso a konzervované krmivo. Nikdy nedávejte psovi jídlo přímo z lednice.

Srdeční kolaps u psů kvůli čokoládě

Jak může čokoláda uškodit Vašemu čtyřnohému příteli? Možná budete překvapeni, jak je pro něho nebezpečná.

Obvzláště k vánocům a jiným velkým svátkům patří neodmyslytelně čokoláda (figurky, velikonoční zajíčci, ...). Co u lidí problémy nezpůsobuje, může být pro psy smrtelné, neboť pes je ohrožen produkty z kakaa, které obsahuje toxin Theobromin a kofein.

Smrtelná dávka pro psa je 100-200 mg na 1 kg živé hmotnosti psa. Tj. cca 3 tabulky mléčné čokolády nebo 1 tabulka hořké čokolády pro 10-15 kg psa mohou být smrtelné. Jak by to asi bylo u tak malého psa, jakým je jorkšírský teriér!!!

Psi dostanou po 4 až 12 hodinách po příjmu čokolády zvracení a průjem, dále pak třesavku, svalové křeče, ochabují jim zadní končetiny a nakonec umírají na srdeční selhání. Psi, kteří trpí epilepsií, mohou reagovat i na velmi malé množství Theobrominu.