Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní pravidla pro výchovu

Všeobecné info o výchově pejsků.

Když se k Vám malý jorkšírek nastěhuje, nechte ho jeden nebo dva dny v klidu, ale poté začněte pomalu a opatrně s výchovou.
Předem jedna rada na téma "štěkání": Říká se o malých psech, že jsou uštěkaní. Tak to ale být nemusí, to záleží jen na Vás. Většina jorkšírů se chová zpočátku v novém prostředí klidně. Mnoho nových majitelů se proto snaží jorkšírka vyprovokovat k aktivitě předstíraným štěkáním. Jorkšír si pak myslí, že každý nový přítel dělá totéž a přes pozdější hubování dává svou radost najevo zbytečným štěkáním.

Základní a jasná musí být slova jako např. "Fuj!" a "Místo!". Nebuďte ale netrpěliví, když se pes neučí tak rychle - také pes potřebuje čas, aby povely pochopil a naučil se je. Někteří chápou rychleji, jiní potřebují času více - funguje to stejně jako u malých dětí.

Když chcete jorkšíra potrestat, nepoužívejte nikdy údery. Většinou stačí hlasité slovo nebo eventuelně zvuk složených novin, kterými bouchnete do stolu. Určitá přísnost je nutná, neboť jinak si pes s Vámi dělá, co chce - a ne naopak. Když pes udělá loužičku, kde ji nechcete, nikdy mu v ní nemáchejte čumák - tím dosáhnete opak toho, co jste původně zamýšleli.

Jak se můj pes stane čistotným?

To nejdůležitější je, že si Váš pes musí zvyknout, vykonávat svou potřebu venku. Časem to začne dělat vědomně, aby Vám dokázal, že to umí. Nezoufejte, když mu udržení čistoty bude trvat déle - jakmile mu dáte svou netrpělivost najevo, zapůsobí to na něho opačně.

Kdy byste měli svého psa vzít ven?

  • po probuzení
  • po jídle
  • když netrpělivě něco hledá

Účinným prostředkem je, navyknout psa na jedno konkrétní místo, které je podloženo třeba novinami (pak se psí ohrádka udržuje lépe v čistotě). Někdy Vás Váš malý přítel navede čucháním, tím dává najevo, že chce jít ven. Někdy však zjistí, že venku je to zajímavé, že je zde co objevovat a na potřebu zapomene. Nezlobte se proto na něho, těšte se z jeho veselého a zvědavého chování. V městském bytě můžete příp. naučit psa vykonávat potřebu na balkoně.Učení psa na vodítko

S navykáním psa na vodítko nějaký čas počkejte. Stačí, když ho čas od času vezmete s sebou. Na ulicích a silnicích, kde jezdí auta (i když jich je málo), mějte psa VŽDY na vodítku, aby se nic nestalo.

Začněte nejprve s pouze s obojkem, na který nepřipínejte ihned vodítko. Nepoužívejte také obojek, který má zespodu filcovou vložku, neboť ničí srst na krku.

Existují však speciální vodítka pro jorkšírské teriéry (k dostání ve většině obchodů s chovatelskými potřebami). Ta jsou to pravé pro jorky - lehká a rychle se připevňují.

Nezapomínejte zkracovat psovi drápky, nebo mu je nechat stříhat v salonu pro psy, příp. veterinářem, neboť příliš dlouhé drápy mu vadí při chůzi a běhání.

Spaní a hry

Jako místo na spaní potřebuje pes čistou deku, pelíšek nebo kukaň. Je dobré tuto deku brát všude s sebou, kam jdete se psem. Nedovolte psovi chodit spát do Vaší postele. Jakmile mu to dovolíte, je to Vaše vina, nikdy ne psa. Pes nepochopí, že jednou do postele může a jindy ne, v zásadě platí: Jednou do postele - vždy do postele.

Jako hračky jsou vhodné balonky, které nejsou příliš velké. Hračky z latexu nejsou nebezpečné a Váš pes si je velice oblíbí, obvzlášť, když jsou pískací nebo kvičí. Velmi oblíbené jsou hračky z plyše. Malé kousací kostičky z buvolí kůže jsou také nezávadné (u výstavních psů mohou mít tu nevýhodu, že díky kousání nemá pes vousy).


máte-li doma štěňata dvě - užijete si více legrace